تزریق واکسن گارداسیل و پیشگیری از عفونت‌های مختلف hpv

واکسن گارداسیل یا HPV دارویی موثر برای پیشگیری از زگیل تناسلی است. این بیماری یکی از شایع ترین عفونت های دستگاه تناسلی است که در صورت عدم درمان منجر به مشکلات خطرسازی مانند سرطان دهانه رحم یا مقعد می شود . تزریق واکسن گارداسیل معمولاً اثرات بسیار مثبتی در کاهش ابتلا به انواع مختلف سرطان و زگیل‌های زنانه و مردانه دارد.

واکسن گارداسیل چیست ؟

ویروس HPV مخفف Human Papillomavirus است که انسان ها را تحت تاثیر قرار می دهد و به دو نوع پرخطر و کم خطر تقسیم بندی شده است. در چند سال گذشته، مردم نسبت به این ویروس واهمه داشتند و یکی از بزرگ ترین ترس ها برای شروع رابطه جنسی، ابتلا به این ویروس بوده است، اما حالا با تزریق واکسن گارداسیل از بروز بسیاری از ویروس ها به نام پاپیلومای انسانی پیشگیری می شود و بدن در برابر خطرناک ترین نوع آن مقاومت می کند. این واکسن طراحی شده از پروتئین هایی است که دیواره ویروس را تشکیل می دهد. بدین ترتیب، سیستم ایمنی هنگام مواجه شدن با این ویروس ارتقا پیدا می کند.

واکسن گارداسیل چیست ؟

معرفی انواع واکسن گارداسیل

تاکنون سازمان غذا و داروی ایالت متحده آمریکا سه مدل از واکسن گارداسیل را تایید کرده است. این سه شامل:

1.Gardasil

Gardasil نیز یک واکسن است که در برابر 4 نوع ویروس HPV از جمله HPV نوع‌های 6، 11، 16 و 18 موثر است.

این واکسن برای پیشگیری از زگیل‌های زنانه، سرطان رحم و برخی سایر عفونت‌های مختلف پاپیلومای انسانی توصیه می‌شود.

Gardasil نیز به عنوان واکسن ترکیبی شناخته می‌شود و معمولاً در دو دز انجام می‌شود

2.گرداسیل 9

گارداسیل 9 یکی از به روزترین مدل های واکسن برای بیماری های پاپیلومای انسان است .این واکسن در برابر 9 نوع مختلف ویروس HPV از جمله HPV نوع‌های 6، 11، 16، 18، 31، 33، 45، 52 و 58 موثر است. مدل ایرانی این واکسن نیز دردسترس است که از اثرات ایده آلی برخوردار می باشد. تنها تفاوتی که میان مدل های واکسن وجود دارد، افزایش ایمنی بدن در برابر ویروس های مختلف است. زیرا هر کدام در برابر سویه های مختلفی از این ویروس مقاومت ایجاد می کند.این واکسن معمولاً به دختران و پسران نوجوان توصیه می‌شود و اغلب در دو دز اسپریتوئیدی انجام می‌شود

3.سرواریکس

نوع دیگر واکسن که سرواریکس نام دارد، برای محافظت بدن در برابر سویه های 16 و 18 مناسب است. این دو سویه بیشترین احتمال بروز سرطان را دارند.اگر بخواهیم بهترین واکسن  را معرفی کنیم، واکسن نوع 9 گارداسیل بهترین انتخاب است. زیرا سویه های بیشتری را پوشش می دهد.مصرف و انتخاب گارداسیل ممکن است بسته به عوامل مختلف از جمله سن، تاریخچه جنسی، جنسیت و توصیه‌های پزشک متغیر باشد.

بهترین زمان تزریق واکسن گارداسیل چه موقع می باشد ؟

بهترین زمان برای دریافت واکسن گارداسیل 9 الی 12 سالگی است. اما باز هم می توان تا سنین 26 سالگی این واکسن را تزریق کرد. بعد از این سن، تزریق واکسن چندان توصیه نمی شود، اما می توان با مشورت پزشک برای انجام این واکسن اقدام کنید. گفته می شود، تزریق در سنین بالاتر اثربخشی کمتر نسبت به دوره توصیه شده دارد.

محدوده سنی مشخص شده توسط CDC یا همان سازمان کنترل و پیشگیری بیماری های آمریکا در بازه 11 الی 12 سالگی است. در برخی کشورها از سنین 9 سالگی برای تزریق این واکسن اقدام می کنند. در حالی که کشور ما هنوز دستور قطعی برای واکسینه شدن ندارد و مسئولین به خاطر پیشگیری از شروع روابط زودهنگام نسبت تزریق این واکسن در سنین کمتر واکنشی نشان نمی دهند. البته شروع رابطه هیچ ارتباطی با تزریق واکسن ندارد.

نحوه تزریق واکسن PHV به چه صورت است ؟

این واکسن در بازوی شما تزریق می شود و برای محافظت کامل از بدن باید دوزهای مختلف آن در دوره زمانی مشخص شده تکمیل شود. تعداد واکسن های مورد نیاز به سنی که تزریق را انجام می دهد بستگی دارد. در صورتی که تزریق را قبل از 15 سالگی انجام دهید، نیاز به دو دوز دارید که بین فاصله زمانی 6 الی 12 ماه است.

اگر 15 الی 26 سال باشید، سه دوز نیاز است که در فواصل یک الی دو ماه پس از اولین دوز تزریق می شود. دوز نهایی نیز پس از شش ماه از دوز اولی تزریق خواهد شد.

نحوه تزریق واکسن گارداسیل چگونه است ؟

مزایای واکسن گارداسیل، محافظت در برابر انواع سرطان

تمام واکسن ها برای سلامتی بدن دارای مزایایی هستند. دریافت این واکسن در اولین مرحله خطر ابتلا به سرطان های حاصل از عفونت HPV را کاهش می دهد. این عفونت خطرناک به دلایل مختلف رخ می دهد و به حدی شایع است که حدود 80 درصد مردم ایالات متحده را درگیره کرده است. اگرچه هنوز به طور دقیق مشخص نشده است که چه عفونت هایی باعث سرطان می شود، اما با کمک واکسن ها می توان تاحدودی از بروز آن پیشگیری کرد.

پیشگیری از سرطان:

یکی از مزایای بزرگ واکسن گارداسیل پیشگیری از سرطان رحم است. HPV از جمله عوامل ایجاد کننده سرطان رحم محسوب می‌شود، و می‌تواند از ابتلا به این بیماری مهلک جلوگیری کند.

پیشگیری از زگیل‌های زنانه و مردانه

HPV می‌تواند زگیل‌های زنانه و مردانه را ایجاد کند. این واکسن می‌تواند به مقابله با این عفونت‌ها کمک کرده و به مردم کمک کند تا از این نوع عارضه جلوگیری کنند.

ایجاد ایمنی گروهی:

برنامه‌های ایمن‌سازی واکسن می‌توانند به ایجاد ایمنی گروهی در جوامع کمک کنند. این به معنای کاهش انتقال ویروس به افراد دیگر در جامعه است.

کاهش هزینه‌های درمانی:

پیشگیری از عفونت‌های HPV و بیماری‌های مرتبط با آن، هزینه‌های مربوط به درمان و مراقبت پزشکی را کاهش می‌دهد. این به جوامع و سیستم‌های بهداشتی و درمانی اقتصادی کمک می‌کند.

ایمنی بلندمدت:

این واکسن می‌تواند به ایجاد ایمنی بلندمدت در برابر ویروس‌های HPV کمک کند، که به معنای محافظت برای سال‌های طولانی است.

حفاظت از نسل‌های آینده:

واکسن گارداسیل می‌تواند نسل‌های آینده را از بیماری‌های مرتبط با HPV محافظت کرده و به سلامتی عمومی جامعه کمک کند.

شایع ترین عوارض واکسن PHV

تزریق این واکسن همانند دیگر داروها با عوارض جانبی همراه است. البته بیشتر کسانی که واکسن می زنند، با هیچ مشکلی روبرو نخواهند شد. اما در برخی افراد عوارض جانبی مانند درد در محل تزریق بسیار کمی گزارش شده است. دیگر عوارض این واکسن به شرح زیر است:

 • درد
 • قرمزی
 • تورم
 • تب
 • سردرد یا احساس خستگی
 • درد عضلانی یا مفصلی
 • سرگیجه یا غش

برای جلوگیری از بروز عوارض ناگوار بهتر است حدود 15 دقیقه پس از تزریق در کلینیک درمانی حضور داشته باشید. بسیار کم پیش می آید که این واکسن باعث بروز واکنش های آلرژیک خطرساز شود.

فاصله تزریق واکسن گارداسیل باید چقدر باشد

فاصله تزریق واکسن گارداسیل بهتر است چقدر باشد ؟

پزشکان تزریق این واکسن را قبل از شروع فعالیت جنسی توصیه می کنند. این واکسن تنها می تواند بدن را قبل از ورود ویروس مقاوم سازد. پس بهترین راه این است که قبل از قرارگیری در برابر ویروس برای انجام واکسن اقدام کنید.

در سنین کمتر دو دوز واکسن HPV در فاصله 6 الی 12 ماه تزریق می شود. اما در سنین بالاتر به سه دوز تزریق نیاز است. دوز دوم بعد از یک الی دو ماه و دوز سوم بعد از شش ماه تزریق خواهد شد.

 مراقبت بعد از واکسن گارداسیل، نکاتی برای کاهش عوارض

بعد از واکسن زدن حتما به نکات مراقبتی گفته شده در زیر توجه ویژه ای داشته باشید:

 • در صورت احساس درد، می توانید داروهای مسکن مصرف کنید.
 • از کمپرس سرد به مدت 10 الی 20 دقیقه روی محل تزریق استفاده کنید. این کار به کاهش تورم و کبودی کمک می کند.
 • سعی کنید پس از دریافت واکسن، فعالیت های سنگین انجام ندهید.

محل تزریق واکسن PHV آنچه باید بدانید

ناحیه تزریق همانند دیگر واکسن ها عضله بازو است. بیشتر افراد در دوره های مختلف زندگی به عفونت HPV مبتلا می شوند، اما بدن به طور طبیعی آن را دفع می کند. اما برخی افراد مبتلا به نوع پرخطر توانایی مقابله با این ویروس را ندارند. در صورت عدم درمان، تغییرات در بافت طبیعی بدن رخ می دهد و سرطان اتفاق می افتد.

تاکنون بیش از 100 نوع ویروس پاپیلومای انسانی کشف شده است که 40 نوع آن در ناحیه تناسلی رخ می دهد. سرعت شیوع آن بسیار بالا است و از راه تماس جنسی به دیگران انتقال می یابد. واکسن گارداسیل 9 بدن را در برابر 9 ویروس پاپیلوما انسانی (58، 52، 45، 33، 31، 18، 16، 11 و 6) مقاوم می سازد. مدل های 16 و 18 اصلی ترین ویروس هایی است که موجب سرطان دهانه رحم، واژن می شود و مدل های 31، 33، 45، 52 و 58 بیش از 15 درصد در ایجاد سرطان های دهانه رحم، گلو، سر و گردن تاثیرگذار هستند.

ناگفته نماند، این واکسن در برابر دیگر عفونت های حین برقراری رابطه مانند کلامیدیا اثربخش نخواهد بود. پس بعد از تزریق واکسن همچنان به داشتن رابطه جنسی محافظت شده و ایمن پایبند باشید.

تاثیر تزریق واکسن گارداسیل بر زگیل تناسلی

گارداسیل بدن را به طور کامل در برابر نوع های 6 و 11 این ویروس مقاوم می سازد. این دو نوع رایج ترین عامل ایجاد زگیل تناسلی هستند. پس اگر فرد قبل از ابتلا به زگیل، واکسن تزریق کند، دچار آن نخواهد شد. تزریق گارداسیل تا 90 درصد احتمال ابتلا به زگیل را کاهش می دهد و برای تزریق آن به پزشک مراجعه کنید.

تزریق واکسن هیچ تاثیری بر درمان زگیل ندارد و تنها می تواند از بروز آن پیشگیری کند. البته کسانی که مبتلا هستند، می توانند این واکسن را تزریق و حتی ممکن است اثرات مثبتی از آن را مشاهده کنند. چراکه دارو از نوع های دیگر ویروس محافظت می کند و تزریق آن می توان مانع بروز دیگر ویروس های خطرساز شود.

چه کسانی باید واکسن گارداسیل بزنند ؟

چه کسانی باید واکسن گارداسیل بزنند ؟

براساس مشاهدات، ویروس زگیل تناسلی در حال گسترش است و زمانی می تواند اثرگذار باشد که فرد هنوز مبتلا به ویروس نشده است. بهترین سن برای تزریق در مردان سن بین 9 الی 21 سالگی است. در صورت ابتلا به بیماری هایی همچون ایدز یا ارتباط با شرکای جنسی متعدد، هر چه زودتر باید برای تزریق آن اقدام کنید.

زدن واکسن در زنان نیز باید قبل از شروع فعالیت جنسی آغاز شود. اما کسانی که شرایط زیر را دارند، باید از تزریق این دارو بپرهیزند:

 • خانم های باردار
 • مادران شیرده
 • افراد دچار تضعیف سیستم ایمنی بدن
 • افراد دچار حساسیت به مخمرهای قارچی، آلومینیوم هیدروکسی فسفات سولفات و پلی ساکارید

در زیر به افراد واجد شرایط تزریق واکسن گارداسیل اشاره می کنیم:

 • افراد مبتلا به زگیل تناسلی
 • افراد در معرض ویروس HPV
 • افراد دارای رابطه جنسی خطرساز
 • داشتن بیش از یک شریک جنسی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 5 =