پی آر پی مو در کلینیک

پی آر پی مو یا همان پلاسمای غنی از پلاکت راهکاری مؤثر برای درمان ریزش مو است که به‌صورت سه مرحله‌ای اجرا می‌شود. تزریق این ماده در پوست سر موجب رشد طبیعی مو شده و به افزایش خونرسانی به فولیکول‌های مو کمک می‌کند. همچنین به‌مرور زمان باعث بهبود استقامت و سایز ساقه مو می‌شود.

نحوه اجرای این روش بدین گونه است که ابتدا از خون فرد گرفته، پردازش و سپس به پوست سر تزریق می‌شود. گاهی اوقات نیز با داروهای مکمل ریزش مو ترکیب شده تا اثربخشی بهتری داشته باشد.

پی آر پی مو چیست ؟

پی آر پی مو یا پلاسمای غنی از پلاکت یک روش درمانی است که از خون خود فرد برای تقویت رشد مو استفاده می کند. در این روش، خون از بازوی فرد گرفته می شود و سپس در سانتریفیوژ قرار می گیرد تا پلاکت ها از سایر سلول های خونی جدا شوند. پلاکت ها حاوی فاکتورهای رشد هستند که می توانند به رشد و ترمیم بافت کمک کنند.

پلاکت های جدا شده سپس به پوست سر تزریق می شوند. این تزریق ها می توانند به تحریک رشد مو، کاهش ریزش مو و بهبود ظاهر مو کمک کنند.پی آر پی مو برای درمان ریزش موی ناشی از عوامل مختلفی مانند الگوی طاسی مردانه، ریزش موی زنانه، ریزش موی ناشی از شیمی درمانی یا پرتودرمانی و ریزش موی ناشی از آسیب های پوست سر استفاده می شود.

بررسی مراحل انجام پی آر پی مو

مراحل انجام پی آر پی مو به چه صورت است

پی آر پی مو بهترین پلاسمای غنی شده از خون است که به بهبود سریع و راحت کمک، فاکتورهای رشد را تشویق می‌کند و تولید سلول‌های بنیادی را افزایش می‌دهد.به همین خاطر، از این راهکار برای رشد بهتر موهای سر استفاده می‌کنند.
این روش  طی سه مرحله انجام می‌شود:

  • ابتدا از بازو نمونه برداری خون انجام‌می‌شود.
  • نمونه با کمک دستگاه سانتریفیوژ به چرخش در می‌آید تا پلاسمای غنی از پلاکت و گلبول‌های قرمز شکل گیرد.
  • برای تزریق پلاسما نیز بی حسی موضعی به پوست سر تزریق می‌شود.

درمان ریزش مو و تقویت مو با پی آر پی

پی آر پی مو روشی درمانی منحصربه‌فرد برای بهبود بافت آسیب دیده و رویش موهای جدید است، اما برای درمان ریزش مو کمی جای بحث دارد. معمولاً زمانی این راهکار برای درمان ریزش مو پیشنهاد می‌شود که مشکل اصلی ناشی از آلوپسی آندروژنیک است. بیمارانی که با کوچک شدن فولیکول‌های مو مواجه هستند و به‌اصطلاح طاسی الگوی مردانه دارند، می‌توانند از این روش برای کاهش اثرات آن استفاده کنند.
اگرچه این روش راهکاری نسبتاً جدید است، اما اثربخشی فوق‌العاده‌ای دارد. افرادی که دچار بریدگی یا زخم ناگواری می‌شوند پلاکت‌ها اولین پاسخ‌دهندگان بدن هستند که به توقف خونریزی و بهبود بهتر بدن کمک می‌کنند.

درمان ریزش مو و تقویت مو با پی آر پی

پی آر پی از این فرصت استفاده کرده است و با استخراج پلاکت‌های غلیظ و تزریق آن به نواحی آسیب دیده بهبودی سریع‌تر را ایجاد می‌کند.

ابتدا متخصص با نمونه برداری از خون و قراردادن آن داخل دستگاه سانتریفیوژ اجزای خون را از پلاکت‌ها جداسازی و سپس برای تزریق آماده می‌کند.
محلول PRP تشکیل شده از از فاکتورهای رشد و پروتئین است که به‌سرعت بافت آسیب دیده را ترمیم می‌کند.

از آنجا که دلیل اصلی ریزش مو، آسیب دیدگی فولیکول‌هاست، محققان با بررسی‌های انجام شده این روش را برای درمان آن انتخاب می‌کند که با معکوس کردن اتفاق پیش آمده بیمار شاهد رشد مجدد مو خواهد بود.

مراقبت های بعد از پی آر پی مو ،نکات مراقبتی که باید رعایت کنید

درمان ریزش مو با prp کاملاً ایمن و صد در صد طبیعی است. بیشتر کسانی که از این راهکار استفاده می‌کنند با علائم بسیار کمی مواجه می‌شوند و حتی بدون عوارض جانبی آن را تجربه می‌کنند.

اما با مشاهده مشکلاتی همچون زخم‌های کوچک روی پوست سر، قرمزی، احساس سوزن سوزن شدن و افزایش حساسیت در ناحیه تحت درمان مواجه شدید اصلاً نگران نباشید. این علائم به‌سرعت از بین می‌رود.
البته برای بهبودی سریع‌تر پس از درمان ریزش مو با prp موارد زیر توصیه می‌شود:
• از قرار دادن سرخود در معرض نور مستقیم خورشید به‌مدت ۲۴ ساعت خودداری کنید.
• به‌مدت ۲۴ ساعت از مصرف الکل و سیگار پرهیز کنید.
• حداقل به‌مدت ۱۲ ساعت از ورزش‌های شدید پرهیز کنید.
• تا جایی که ممکن است از دست زدن به موهای پوست سر پرهیز کنید.
• به‌مدت ۱۲ ساعت از شامپو کردن، حالت دادن یا درمان موها با هر محصولی پرهیز کنید.
• پوست سر نازک و حساس است و احتمال اینکه به تزریق واکنش نشان دهد بسیار بالاست. پس بعد از تزریق برای خوابیدن حتماً از بالش و روبالشتی تمیز استفاده‌کنید. این کار به کاهش خطر عفونت بسیار کمک می‌کند.
• مقدار زیادی آب بنوشید تا بدن و پوست هیدراته بماند. حتی اگر مقدار زیادی آب می‌نوشید مطمئن شوید برای روزهای بعد از تزریق این کار را انجام می‌دهید.
• تا حد امکان از خاراندن یا لمس پوست سر خودداری کنید.
• حداقل به‌مدت ۱۴ روز از انجام هرگونه درمان پوستی دیگر که بر محل درمان تأثیر گذار است خودداری کنید.
• اگر تصمیم به درمان‌های پوستی دیگر مانند لایه برداری شیمیایی و تزریق پرکننده‌ها دارید بهتر است انجام این کار را به زمان دیگری موکول کنید.
• پوشیدن کلاه در خانه یا بیرون بیرون از آن توصیه نمی‌شود.
• سعی کنید در مکان‌های گرم مانند سونا و جکوزی قرار نگیرید.

مراقبت های بعد از پی آر پی مو

مزایا پی آر پی مو برای تقویت رشد و کاهش ریزش مو

پی آر پی مو یک روش درمانی ایمن و موثر است که می تواند به تقویت رشد مو و کاهش ریزش مو کمک کند. این روش با تزریق پلاکت های خون به پوست سر انجام می شود.در این قسمت به بررسی مزایای درمان مو با prp آشنا می‌شویم:

1-کم تهاجمی و غیر جراحی

این راهکار به‌صورت کم تهاجمی توسط متخصص انجام‌می‌شود و نسبت به‌روش‌های جراحی به‌سرعت بهبود می‌بخشد. تنها ابزار مورد استفاده در این روش سوزن است که ابتدا برای خارج کردن خون و سپس برای تزریق پلاسما در ناحیه مشخص شده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

2-کاملاً ایمن

یکی دیگر از مزایای این روش برای رفع مشکلات پوست ایمنی بالای آن است، زیرا تنها از سلول‌های بدن خود فرد برای ترمیم ریزش مو استفاده می‌شود و هرگز خطرات ناشی از واکنش‌های آلرژیک را به‌دنبال ندارد. همچنین احتمال بروز آلودگی و عفونت بسیار پایین است.

3-اثر بخشی فوق‌العاده

پلاسمای غنی از خون یکی از مؤثرترین درمان‌ها برای مشکلات است که در کل دنیا توسط متخصصان پوست و مو پیشنهاد می‌شود. این راهکار نتایج فوق‌العاده ای دارد و دوره درمانی مشخصی دارد، حتی برای برخی افراد بعد از یکبار تزریق، تغییرات قابل مشاهده‌ای داشته است.

4-کمترین احساس ناراحتی

می‌توانید حدس بزنید روشی که بدون نیاز به جراحی انجام‌می‌شود کمترین ناراحتی را به‌دنبال دارد. تنها احساس درد این راهکار به زمان تزریق محدود می‌شود که متخصصان برای رفع آن از داروهای بی حسی استفاده می‌کند.

بنابراین با استفاده از بی حسی موضعی کوچک‌ترین دردی احساس نمی‌شود و بعد از پایان درمان هیچ احساس ناراحتی گزارش نشده است، اما در صورت مشاهده درد غیرقابل تحمل مصرف مسکن تجویز شده توصیه می‌شود.

5-بسیار راحت و بدون دردسر

بیشتر درمان‌ها برای ریزش مو زمان توقف مشخصی ندارند، اما این راهکار به‌صورت سرپایی تنها در نیم الی یک ساعت طول می‌کشد. بعد از آن نیز بلافاصله کلینیک را ترک می‌کنید و به فعالیت روزانه خود می‌پردازید. در واقع بعد از تزریق همه‌چیز به‌حالت عادی برم‌ی گردد و نیازی به گذراندن دوره نقاهت ندارید.

6-نتایج بسیار طبیعی

یکی از مهم‌ترین فواید درمان با این روش که باعث شده طرفداران زیادی پیدا کند این است که در این روش فولیکول‌های غیرفعال مو دوباره تحریک می‌شوند و شاهد رشد موهای جدید خواهید بود.

7-درمان سفارشی

PRP برای تمام مراجعین یکسان نیست. این را روش را می‌توان به‌صورت کاملاً تخصصی تنظیم نمود و متخصص پوست و مو با توجه به میزان ریزش مو بیمار برنامه درمانی کاملاً منحصر به فردی را ایجاد می‌کند.
خوب است بدانید این روش درمانی نه‌تنها برای درمان ریزش مو، بلکه برای دیگر مشکلات همچون پیچ خوردگی مچ پا آرنج رگ به رگ شدن زانو و آسیب دیدگی دیگر قسمت‌های بدن قابل استفاده است.

عوارض پی آر پی مو نکات مهمی که باید بدانید

این راهکار نسبت به دیگر روش‌ها عوارض خاصی به‌دنبال ندارد، زیرا مراحل درمانی طوری تنظیم شده‌است که تنها از خون خود فرد برای درمان استفاده می‌شود. با این حال، هر درمان تزریقی همیشه با برخی عوارض جانبی همراه است:

عوارض تزریق پی آر پی مو

1-آسیب به عروق خونی یا اعصاب

به‌دلیل ورود سوزن به پوست سر، احتمال آسیب دیدگی عروق خونی و اعصاب وجود دارد. بروز این مشکل چندان نگران کننده نخواهد بود، اما متخصص باید در اجرای آن نهایت دقت را داشته باشد تا این روش با کمترین آسیب دیدگی رگ‌های خونی و خونریزی انجام شود.

2- بافت اسکار

اگر دوست دارید این روش را امتحان کنید باید انتظار ایجاد بافت اسکار را داشته‌باشید. در محل‌های تزریق شده زخم‌های ناچیزی ایجاد می‌شود و باید آنها از عوامل عفونت‌زا دور نگه‌دارید.

3- واکنش‌های آلرژیک

احتمال واکنش منفی به ماده بی حس کننده نیز از دیگر خطرات احتمالی است. پس قبل از آن با متخصص خود در مورد تحمل نسبت به داروهای بی حسی صحبت کنید. همچنین در صورت مصرف داروی خاص مانند مکمل‌ها یا گیاهان دارویی حتماً قبل از شروع درمان این موضوع را با او در میان بگذارید.

4-عفونت

این عارضه بسیار نادر است، اما از محل‌های تزریق شده به‌خوبی مراقبت نکنید یا متخصص از ابزارهای آلوده استفاده کند، احتمال بروز این مشکل افزایش می‌یابد.

بهترین زمان پی آر پی بعد از کاشت مو

بسیاری از متخصصان پوست و مو بعد از کاشت مو تزریق PRP را پیشنهاد می‌کنند. اما بهترین زمان برای انجام آنچه زمانی است؟ متخصصان برای پاسخ‌گویی به این سؤال نظرات مختلفی ارائه داده‌اند.

برخی از آنها انجام پی آر پی را حدود ۱۰ روز پس از کاشت توصیه می‌کنند که طی جلسات یک‌ماه، سه ماهه و شش ماهه برنامه‌ریزی می‌شود. برخی دیگر نیز زمان مناسب را حدود یک الی سه ماه پس از کاشت مو در نظر می‌گیرند.

برای اطلاع از این موضوع بهتر است نظر پزشک خود را بپرسید. او با بررسی وضعیت موهای کاشته شده و روند پروسه پیوند بهترین زمان را مشخص می‌کند.

بهترین کیت پی آر پی مو  کدام است ؟

پی آر پی همان پلاکت‌های خون انباشته شده در حجم کوچکی از پلاسمای خون با غلظت بالاست. این راهکار به دو صورت کیت استفاده می‌شود؛ کیت‌های بر پایه ظرف و کیت‌های بر پایه ژل. کیت‌های با پایه ظرف دارای غلظت پلاکت حدود چهار الی هشت برابر است، در حالی که کیت‌های با پایه ژل با غلظت پلاکت و حداکثر دو برابر ارائه می‌شود.

معمولاً غلظت دو برابری پلاکت‌ها برای درمان مفصلی مناسب است. اما برای رشد موی جدید و جوان‌سازی پوست از کیت‌ها با پایه ژل استفاده می‌کنند.
البته هیچ‌گاه این مدل کیت‌ها را با کیت‌های تشخیصی اشتباه نگیرید. زیرا کیت‌های تشخیصی برای آزمایشگاه استفاده می‌شوند و تنها هدف استفاده از آنها جداسازی پلاسما از خون است که هرگز به بدن تزریق نخواهد شد.
در گذشته کیت‌های بر پایه ژل توسط دو برند رژن لب و بیوژل تولید می‌شد. که برند رژن لب برندی سوئیسی است و کیفیت بالایی دارد، برند کیت بیوژل نیز توسط شرکت آمریکایی ارائه می‌شود.

هر دو انتخاب مناسبی بودند که متأسفانه دیگر داخل کشورمان وجود ندارد. تنها نمونه تولیدی آنها توسط کشورهایی همچون چین در دسترس است.

فرق prp با کاشت مو در چیست ؟

کاشت مو و prp به‌عنوان درمان‌های پیش رو برای ریزش مو شناخته می‌شوند که هر دو دارای رویکردهای متفاوتی هستند. پی آر پی رشد طبیعی موی بیمار را با تزریق خون به فولیکول‌های مو تحریک می‌کند.

کاشت مو بر پایه برداشت فولیکول‌های مو از نواحی بدون طاسی و قرار دادن آن در نواحی مشکل‌دار طراحی شده است. اگرچه اغلب کاشت مو را به‌عنوان روش جراحی قلمداد می‌کنند، اما امروزه استخراج فولیکول‌های مو به‌صورت کم تهاجمی امکان‌پذیر است. زیرا هر کدام از فولیکول‌ها به‌صورت جداگانه به قسمت طاسی سر پیوند می‌خورند.

با جابجایی دسته از فولیکول‌ها و ادغام بافت طاسی با بافت موی سر شاهد ظاهر بهتری خواهید بود. در حالی که prp برای ترمیم موهای دچار ریزش کاربرد دارد و نوعی پروتئین در خون است که همراه با فاکتورهای رشد برای بهبود و ترمیم بافت مو طراحی می‌شود.
ترمیم مو با روش prp به‌صورت تزریقی است و تنها برای کسانی که با مشکل ریزش مواجه شدند توصیه می‌شود. در حالی که کاشت مو مناسب افرادی است که از طاسی سر رنج می‌برند و علاقه‌مند هستند رویش موهای خود را در قسمت‌های خالی سر تجربه کنند.

فرق prp با کاشت مو

عوارض خطرناک ناشی از پی آرپی در مراکز غیر حرفه‌ای

مراجعه به مراکز غیرحرفه‌ای نه‌تنها برای پی آر پی، بلکه برای دیگر خدمات اصلاً توصیه نمی‌شود. با مراجعه به مراکز حرفه‌ای و کاربلد درصد موفقیت هر فعالیت افزایش می‌یابد و نگرانی بابت عوارض احتمالی و خطرناک ندارید. اما انجام این کار در مراکز غیرحرفه‌ای مشکلات زیادی به دنبال دارد و ممکن است خطرات ناگواری همچون موارد زیر رخ دهد:
• آسیب دیدگی رگ‌های خونی
• آسیب دیدگی آسیب‌های عصبی
• بروز عفونت در ناحیه تزریق
• به وجود آمدن بافت اسکار
• بی حسی عضلانی، گیجی و ناتوانی در کنترل ادرار

آیا پی آر پی برای همه افراد مناسب است؟

مانند بسیاری از روش‌های درمانی، این روش نیز برای همه افراد مناسب نیست. برخی از افراد ممکن است به دلیل بیماری‌های پوستی، عفونت‌های پوستی، بیماری‌های خونی، نارسایی کلیه، داروهای خاص یا سابقه حساسیت به پلاسمای خود، نتوانند از این روش درمانی استفاده کنند.

همچنین باید توجه داشت که عوارض جانبی نیز ممکن است به وجود آیند. عوارض جانبی احتمالی شامل درد، تورم، قرمزی، خونریزی، عفونت و نارسایی پوستی می‌شوند. با این حال، این عوارض ممکن است نادر باشند و بیشتر موارد درمانی بدون مشکل متوسط به خوبی انجام می‌شوند.

بنابراین، برای تعیین اینکه آیا پی آر پی برای شما مناسب است یا خیر، باید با پزشک خود مشورت کنید و نظر وی را در این مورد جویا شوید. پزشک شما می‌تواند با توجه به وضعیت سلامتی شما و سابقه پزشکی، به شما راهنمایی کند که آیا پی آر پی یا روش درمانی دیگری برای شما مناسب است یا نه

آیا در بارداری میشه پی آر پی مو انجام داد؟

ریزش مو در دوران بارداری یکی از مشکلات آزاردهنده برای خانم‌ها است که به‌دلیل تغییرات هورمونی اتفاق می‌افتد. سؤال بسیاری از خانم‌ها در این دوران این است که آیا می‌توان در دوران بارداری از پی آر پی کمک گرفت یا خیر.

پزشکان برای پاسخ به آن نظرات مختلفی ارائه داده‌اند و بر این باورند این روش درمانی صد در صد طبیعی عارضه خاصی برای خانم‌های باردار ندارد، زیرا تنها از پلاکت‌های خون بدن خود فرد تزریق می‌شود و خبری از مواد خارجی در اجرای این روش نخواهد بود.
خبر خوب برای مادران عزیزی! آنها در این دوران می‌توانند با مشورت پزشک درمان ریزش مو را آغاز کنند. اما اگر نسبت به داروی بی حسی و دردناک بودن تزریق نگران هستند، بهتر است انجام این روش برای پایان بارداری اولویت قرار دهند.

نکته دیگری که در مورد این روش باید بدانند این است که هنوز توسط سازمان غذا و دارو ایالت متحده مورد تایید قرار نگرفته و تنها برای رفع مشکلات ارتوپدی دارای اعتبار است.

آیا prp باعث ایجاد درد می‌شود؟

این روش برای بسیاری از افراد به خوبی تحمل پذیر است و عموماً درد شدیدی به دنبال آن ندارند. با این حال، همانند هر روش درمانی دیگری، پی آر پی نیز ممکن است به همراه درد و ناراحتی کوچکی همراه باشد.

در مرحله اول، پزشک پس از بررسی وضعیت پوست و برآورد نیازهای بیمار، به بیمار برای محل تزریق prp، یک مقدار کم از موضعی که قرار است تزریق شود، برای بیمار بی‌حسی موضعی اعطا می‌کند. این اقدام می‌تواند به کاهش درد و ناراحتی مرتبط با تزریق کمک کند.

علاوه بر این، پس از تزریق ممکن است در محل تزریق و در دوران بازسازی پوست، درد، تورم و قرمزی طفیفی به وجود آید. این علائم معمولاً در عرض چند روز بهبود می‌یابند و معمولاً نیاز به درمان خاصی ندارند.

بنابراین، درد شدید به دنبال تزریق نباید رخ دهد، اما درد، تورم و ناراحتی کوچکی ممکن است به دنبال این روش درمانی به وجود آید که معمولاً پس از چند روز بهبود می‌یابند. در هر صورت، پیش از شروع هرگونه درمانی، باید با پزشک خود درباره علائم و عوارض مرتبط با روش درمانی مورد نظر صحبت کرده و نظر وی را در این مورد جویا شوید.

آیا پی آر پی برای همه افراد مناسب است؟

راهنمای انتخاب بهترین کلینیک پی آر پی مو در تهران

اگرچه خدمات تزریقی کم تهاجمی هستند و لازم نیست جراحت‌های ناگوار جراحی را به جان بخرید، اما با حساسیت‌های زیادی همراه هستند و دقت و مهارت برای مشاهده بهترین نتیجه از آنها ضروری است.

بنابراین پیدا کردن بهترین کلینیک پی آر پی مو باید اولویت شما قبل از هر کاری باشد و تنها این روش را زیر نظر متخصصان حرفه‌ای پوست و مو انجام دهید. متخصصانی که دوره‌های تخصصی لازم را گذرانده‌اند و تجربه کافی در این زمینه دارند. در ادامه به معرفی دیگر ویژگی‌های لازم برای انتخاب کلینیک مناسب می‌پردازیم:
• رضایت بالای مخاطبین
• رعایت نکات بهداشتی و مراقبتی
• ارائه محیطی کاملاً آرام و بدون استرس
• شهرت کافی کلینیک در فضای مجازی

پاسخ به سوالات متداول پی آر پی مو

پی آر پی به‌دلیل راهکاری جدیدتر و اثربخشی عالی نسبت به مزوتراپی پرطرفدارتر است. از آنجا که خبری از ماده خارجی در این روش وجود ندارد، عوارض آن کمتر خواهد بود.

احساس درد و خونریزی در ناحیه تزریق از نشانه‌های رایج این روش است که هر چه حساسیت پوست بیشتر باشد، ممکن است این عارضه تشدید پیدا کند.

نتیجه پی آر پی تا یک سال ماندگار است و به‌خوبی رشد موها را احساس می‌کنید.

براساس مشاهدات، تزریق این ماده موجب کاهش ریزش موها می‌شود و در تقویت تراکم موها مؤثر است.

برای رفع مشکل ریزش موی مردانه تزریق این ماده می‌تواند کمک کننده باشد. اگر تصمیم ندارید از روش‌های جراحی استفاده‌کنید، این راهکار بر رشد مجدد موها مؤثر است.

2 دیدگاه

  • سلام و درود
    آیا همه می تونن از پی ار پی مو استفاده کنن؟ من ریزش مو شدید دارم میخوام بدونم بهتره از چه روشی برای درمان استفاده کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × چهار =