علت ریزش موی سکه ای و راه های درمان

یکی از مدل های آزاردهنده ریزش مو، ریزش موی سکه ای است که برای هر نقطه ای از بدن مانند موی سر، ریش ها و … رخ می دهد. این بیماری به دلیل اختلال خود ایمنی ایجاد و باعث خالی شدن مناطقی از پوست سر می شود. در واقع فولیکول های مو به اشتباه مورد حمله سلول های بدن قرار می گیرند و ریزش مو در قسمت های مشخصی از سر مشاهده می شود.

گاهی اوقات این بیماری کاملا پیشرونده رخ می دهد و ممکن است به ریزش موی کلی تبدیل شود. به همین خاطر، در صورت مشاهده نشانه های از ریزش مو به شکل دایره ای، بررسی علت دقیق و درمان اصولی بسیار ضروری است.

ریزش مو سکه ای چیست؟

این مدل ریزش مو به نام ریزش موی آلوپسی آره آتا نیز شناخته می شود که طی پیشرفت آن، موها به صورت دایره ای شروع به ریزش می کنند. دلیل اصلی بروز این مشکل، حمله کردن گلبول های سفید خون به فولیکول های مو است که به سرعت موجب کاهش رشد موها می شود. هنوز دلیل قطعی مشخص نشده است که چرا سیستم ایمنی بدن فولیکول های مو را هدف قرار می دهد. اما یکی از عوامل موثر بر آن، ژنتیک است. در واقع کسانی که یکی از اعضای خانواده شان با این مشکل روبرو هستند، احتمال مبتلا به آلوپسی آره آتا را نیز دارند.

براساس تحقیقات، میان 5 نفر از افراد مبتلا به این الگوی ریزش، 1 نفر آن ها دارای سابقه خانوادگی بوده است. علاوه براین بروز اختلالات خود ایمنی مانند آتوپی روی این بیماری موثر است و گاهی دلیل اصلی آن قلم داد می شود.

ریزش مو سکه ای چیست؟

انواع ریزش موی سکه ای

ابتدا با موهای ریخته شده روی بالش روبرو می شود. بیشتر مواقع آلوپسی آره آتا در ناحیه سر رخ می دهد، اما احتمال سرایت کردن آن به ابروها، ریش ها و … وجود دارد. از اثرات رایج آن نیز نازک شدن موها در ناحیه دایره ای شکل است که با گذشت زمان گسترش می یابد.

از دست دادن موها به شکل دایره ای دارای سه مدل مختلف زیر است:

آلوپسی آره آتا توتالیس: فرد به طور کامل موهای خود را از دست می دهد و دچار بیماری آلوپسی شده است.

اوفیاز آلوپسی آره آتا: در این مدل بیماری، ریزش مو در نواحی کناره ها، ناحیه گیجگاهی و پشت سر فرد رخ می دهد.

آلوپسی یونیورسالیس: ریزش موها در نواحی کل بدن اتفاق می افتد.

نشانه های ریزش سکه ای مو

شایع ترین عامل ریزش مو بدین سبک، جدا شدن موها به شکل تکه ای است. زمانی که موهای به صورت تکه تکه در نواحی مشخص از سر جدا می شوند، می توان به بروز این بیماری پی برد. بیشتر مواقع آلوپسی آره آتا پوست سر را درگیر می کند، اما باز هم احتمال بروز آن در نواحی دیگری که با رویش مو روبرو است، وجود دارد.

سرعت ریزش موی سکه ای بسیار زیاد است و ناگهان طی چند روز الی چند هفته رخ می دهد. قبل از ریش مو ممکن است با کمی احساس خارش و سوزش روبرو شوید. خوشبختانه با ریزش موها، فولیکول های مو همچنان حضور دارند و در صورت کاهش التهابات، موها دوباره به رشد طبیعی خود باز می گردند.

تقریبا نیمی از افرادی که متوجه ریزش مو سکه ای می شوند، بیماری آن ها در حال پیشرفت است. احتمال این که نشانه هایی روی ناخن های دست و پا دیده شود، وجود دارد که این نشانه ها شامل موارد زیر است:

 • فرورفتگی
 • حذف درخشش ناخن ها
 • ناک شدن و شکننده شدن ناخن ها
 • بروز لکه ها و خطوط سفید روی ناخن

نشانه های دیگر این بیماری نیز به شرح زیر است:

 • موها دارای قاعده باریکی هستند و شبیه علامت تعجب به نظر می رسند.
 • شکنندگی موها قبل از بیرون آمدن از سطح پوست
 • رویش موهای سفید در نواحی دچار به ریزش مو

برای تشخیص دقیق تر و بررسی علائم ریزش موی سکه ای، بهتر است به پزشک مجرب و کاربلد مراجعه کنید. در صورت لزوم، مناطق هدف زیر میکروسکوپ معاینه و براساس تشخیص قطعی، درمان آغاز می شود.

شایع ترین نشانه های ریزش سکه ای مو

درمان ریزش موی سکه ای

تاکنون هیچ درمان قطعی برای ریزش سکه ای روی کار نیامده است. اما چندین راهکار موثر برای بهبود رشد موها وجود دارد. در ادامه با این راهکارها آشنا می شوید:

 • تزریق ترکیبات اثربخش

یکی از موثرترین روش های درمانی، تزریق ترکیبات کورتیکواستروئیدی است. این داروها با ویژگی ضدالتهابی پرقدرت به جنگ سیستم ایمنی می رود. با تزریق آن فرایند قتل فولیکول های مو به پایان می رسد. البته امکان استفاده از آن به صورت کرم های موضعی وجود دارد و در شرایط ناگوار به صورت خوراکی تجویز می شود.

تزریق کورتون ها برای درمان طاسی سر، هر 4 الی 6 هفته یک بار تمدید می شود و برای انجام آن باید به پزشک مراجعه کنید.

 • ماینوکسیدیل

روش دیگر دارویی ماینوکسیدیل موضعی 5 درصد است که روزانه به صورت یک الی دو مرتبه مصرف می شود و به تحریک و رشد مجدد موها کمک می کند. معمولا این دارو همراه با داروهای موضعی کورتیکواستروئیدی است که استفاده از آن تاثیرات چشمگیری دارد و حتی برای درمان ریزش موی مردانه به دلیل افزایش سن پیشنهاد می شود.

 • پی آر پی

پی آر پی پلاسمای مایع خون است که از آب و پروتئین تشکیل می شود. این راهکار از گلبول های سفید و قرمز خون تشکیل می شود و نقش کلیدی در بهبودی دارد. پلاکت ها یکی مهم ترین قسمت های خون است که تزریق آن در ناحیه ریزش موجب رشد مجدد می شود و از ریزش موها جلوگیری می کند. پزشکان از این راهکار برای درمان جراحی و آسیب های مختلف عضلانی، مفاصل و … استفاده می کنند. با قرارگیری پلاکت ها در ناحیه درمان، فاکتورهای رشد آزاد و سلول ها ترمیم می شود.

جهت اطلاع از خدمات پی آر پی مو سر کلیک نمایید.
 • کاشت مو

کاشت مو برای رفع طاسی سر راهکاری جذاب و چشمگیر است که به بهبود ریزش مو کمک می کند و موجب افزایش اعتماد به نفس می شود. به تشخیص پزشک، نواحی آسیب دیده درمان می شود و موها از نواحی پرپشت به ناحیه ریزش مو انتقال می یابد. این روش بهترین گزینه برای افرادی است که هنوز دارای موی سر هستند و سن شان برای انجام آن مناسب است. پس از کاشت مو، ابتدا موها دچار ریزش می شود، اما بعد از آن وارد مرحله رشد خواهند شد و در صورت رعایت نکات مراقبتی بهترین نتیجه دست می یابد.

 • نور درمانی

نور درمانی برای رفع طاسی سر و بهبود رشد موها مناسب است و به افرادی پیشنهاد می شود که شرایط لازم برای انجا دیگر راهکاری های درمانی سیستمیک و تهاجمی را ندارند. طی این روش، پرتوهای نور به ناحیه سر ارسال و فولیکول های مو برای رشد دوباره تحریک می شوند.

ریزش مو سکه ای در زنان

ریزش موی سکه‌ای در زنان، یا آلوپسی آندروژنی، ویژگی‌هایی مشابه با ریزش مو در مردان دارد. در خانم‌ها، این وضعیت عمدتاً در دهه بیستی‌ها شروع می‌شود و اغلب موجب ریزش مو در ناحیه پیشانی یا قسمت بالای سر می‌شود. در الگوی ریزش موی زنانه، فرآیند رشد مو کندتر می‌شود و زمان بیشتری برای شروع رشد مو لازم است. فولیکول‌های مو کوچک‌تر شده و موهایی که رشد می‌کنند نازک‌تر و نرم‌تر هستند. در واقع، ریزش مو در زنان به طور طبیعی ممکن است منجر به از دست دادن ۵۰ تا ۱۰۰ مو روزانه شود؛ اما افرادی که الگوی ریزش موی سکه‌ای دارند، ممکن است مقدار بیشتری از موهای خود را از دست بدهند.

آیا ریزش سکه ای به دلیل استرس است؟

درمان قطعی ریزش موی سکه ای

در حال حاضر، هیچ درمان قطعی برای ریزش موی سکه‌ای وجود ندارد. با این حال، برخی روش‌های درمانی توسط پزشکان توصیه می‌شوند که ممکن است رشد موها را تسریع کنند. یکی از شیوه‌های رایج درمان ریزش موی سکه‌ای استفاده از کورتیکواستروئیدها است. این داروها داروهای ضد التهابی قوی هستند که می‌توانند سیستم ایمنی را سرکوب کنند.

بهترین درمان خانگی ریزش مو سکه ای چیست؟

ریزش موی سکه‌ای به عنوان یک نوع از ریزش مو شناخته می‌شود که معمولاً منجر به از دست دادن یک ناحیه خاص از موهای سر می‌شود و در برخی موارد به شدت شبیه به الگوی طاسی است. علت این نوع ریزش مو ممکن است متنوع باشد. در صورتی که شما به ریزش موی سکه‌ای یا آلوپسی آره آتا مبتلا شده‌اید، بهتر است به سرعت به پزشک مراجعه کنید. همچنین باید توجه داشته باشید که برخی روش‌های درمانی طبیعی و خانگی نیز برای بهبود و درمان این نوع ریزش مو موثر می‌باشند. به عنوان مثال، مصرف آلوئه‌ورا به صورت نوشیدنی یا به عنوان محلی، استفاده از عصاره پیاز در مناطق ریزش مو، بهره‌گیری از روغن‌های مختلف، مصرف مکمل‌های موثر برای پوست و مو مانند رویش موها، روغن زینک و… می‌توانند در بهبود و درمان این نوع ریزش مو موثر باشند.

آیا ریزش موی سکه ای خطرناک است ؟

ریزش موی سکه‌ای مسری نمی باشد و مزمن نیست و در واقع، یک اختلال خود ایمنی است که عمدتاً در افراد زیر ۳۰ سال دیده می‌شود. این حالت به نام آلوپسی آره آتا هم شناخته می‌شود. ریزش موی سکه‌ای به عنوان یک اختلال خود ایمنی رایج شناخته می‌شود

ریزش موی سکه‌ای (Alopecia areata) به طور عام خطرناک برای سلامت عمومی شخص نیست و در اکثر موارد به جسمی آسیب نمی‌رساند. این حالت نسبتاً شایع است و ممکن است تاثیری بر روی موها داشته باشد، اما به طور کلی بهداشت عمومی یا فیزیکی فرد را تهدید نمی‌کند.

ریزش موی سکه‌ای باعث از دست رفتن موها در قسمت‌های مختلف سر (معمولاً به صورت گله‌های کوچک) می‌شود و می‌تواند به صورت ناگهانی و بدون علائم پیش از آن اتفاق بیفتد. اغلب این حالت به صورت معکوس رشد موها بهبود می‌یابد، اما در برخی از موارد ممکن است موها به طور دائمی از دست بروند.

آیا ریزش سکه ای به دلیل استرس است؟

یکی از دلایل اصلی ریزش مو، اضطراب و استرس بیش از حد است. اما ریزش موی سکه ای به صورت ارثی اتفاق می افتد و در برخی موارد، بروز استرس شدید باعث این اتفاق می شود. براساس مشاهدات و تحقیقات فراوان، بیشتر تاثیر روی ریزش مو با این سبک عامل ژنتیک است.

در گذشته های دور، آلوپسی آره آتا برای تمام نژادها به طور یکسان اتفاق می افتاد. اما براساس مطالعات، خانم های آمریکایی آفریقایی تبار و اسپانیایی تبار نسبت به زنان سفید پوست با خطر بیشتری روبرو هستند. همچنین احتمال بروز این بیماری برای افراد سفید پوست آسیایی بسیار کم است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × چهار =