راه های افزایش کلاژن سازی پوست

آیا با ضایعه پوستی روبرو شده اید، اما نمی دانید دقیقا چیست. خوب است در مورد تفاوت گوشت اضافه با زگیل آگاهی کسب کنید. ضایعات برجسته روی پوست می تواند شبیه خال های گوشتی، دانه های چرکی، جوش های چرکی و … باشد که بیشتر مواقع تشخیص آن ها دشوار است. بیشتر این ضایعات بدون هیچ خطری باقی مانند و نیازی به درمان ندارند. اما برخی ضایعات خطرناک هستند و باید طی بررسی های مداوم درمان شوند.

زگیل پوستی جز ضایعات خطرساز است که نسبت به گوشت اضافه تفاوت های زیادی دارد. به همین دلیل، تشخیص این دو برای درمان ضروری است و نباید با یکدیگر اشتباه گرفته شود.

تفاوت گوشت اضافه با زگیل

فرق گوشت اضافه و زگیل چیست؟ در ظاهر ممکن است بسیار شبیه یکدیگر باشند، اما تفاوت کوچکی با یکدیگر دارند. گوشت اضافه همانند ضایعه پوستی نازک است که در نواحی خاص مانند گردن، زیر بغل و کشاله ران ایجاد می شود. این ضایعه به نام اسکین تگ معرفی می شود و شباهت زیادی با خال گوشتی دارد.

در ظاهر گوشت اضافه با کمک پایه ای به سطح پوست آویزان است، در حالی که زگیل تناسلی روی سطح پوست برآمدگی ایجاد می کند. گوشت اضافه تقریبا به رنگ گوشت و کمی تیره‌تر است و داخل آن خبری از سلول های سرطانی نیست. همچنین نیازی به درمان یا برداشت آن نخواهد بود.

جهت اطلاع از خدمات بوتاکس پیشانی مردان به صورت حرفه ای کلیک نمایید.

تفاوت گوشت اضافه با زگیل

گوشت اضافه چیست؟

بیشتر مواقع این ضایعه پوستی به دلیل عوامل ژنتیکی و سابقه پزشکی ایجاد می شود. بهترین راه برای از بین بردن آن، استفاده از لیزر است که بدون هیچ درد و خونریزی از بین می رود. گاهی اوقات ضایعه گوشتی به دلیل مقاومت به انسولین ایجاد می شود و کسانی که چاق هستند یا چروک های بیشتری در بدنشان وجود دارد، نسبت به دیگر افراد بیشتر با این مشکل روبرو می شوند.

زگیل چیست؟

زگیل های پوستی نوعی عفونت ایجاد شده از یک ویروس است که ممکن است در هر جای بدن دیده شود. ابتلا به این ویروس در بیشتر مواقع بدون هیچ علامتی است یا با علائم موقتی مانند برجستگی روی سطح پوست خودش را نشان می دهد.

زگیل تناسلی یکی از رایج ترین زگیل های خطرآفرین است که باید درمان شود. معمولا افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف مانند افراد دیابتی، پیوند کلیه، پیوند کبد و … بیشتر با این مشکل روبرو می شود و ضایعات خیلی سریع تر رشد می کنند. در این مواقع بهترین راه رفع زگیل، لیزر است. همچنین در کنار آن مراقبت ها و مصرف داروها باید جدی گرفته شود.

جهت اطلاع از خدمات برداشتن خال و زگیل با لیزر به صورت حرفه ای کلیک نمایید.

فرق بین زگیل و گوشت اضافه

در موارد زیر بیشتر با تفاوت گوشت اضافه با زگیل آشنا می شوید:

 • اسکین تگ روی پایه رشد می کند و دارای ریشه است. هرگز سطح پوست را شامل نمی شود. در حالی که زگیل همانند برآمدگی روی سطح پوست ایجاد می شود و شبیه گل کلم است.
 • گوشت اضافه ضایعه پوستی غیر سرطان زا است. اما زگیل نشان دهنده عفونت است و خطر بروز سرطان را دارد.
 • اسکین تگ نیازی به درمان ندارد. اما زگیل باید هر چه زودتر درمان شود.
 • اسکین تگ ها بی خطر هستند و احتمال انتقال آن ها بسیار کم است، اما زگیل به عنوان بیماری به شدت مسری است.
 • احتمال تغییر رنگ اسکین تگ ها وجود دارد و ممکن است به رنگ گوشت، قهوه ای تیره یا روشن ظاهر شوند. زگیل ها نیز به رنگ پوست، قهوه ای یا صورتی هستند.
 • نحوه رشد گوشت اضافه در ابتدا سریع است، اما بعد از مدتی کاهش می یابد. زگیل ها کاهش می یابند و ممکن است بعدا به شکل لکه ظاهر شوند.
 • ساختار گوشت اضافی نرم است به راحتی خم می شود. اما زگیل ها سرسخت هستند.

عوامل مؤثر بر ایجاد گوشت اضافه

از دیگر تفاوت گوشت اضافه با زگیل، عوامل مؤثر بر آن است. بسیاری از بزرگسالان در طول زندگی شان با ضایعه های پوستی روبرو می شوند. عوامل مختلفی روی بروز اسکین تگ ها به شرح زیر است:

سایش:

اصطکاک یا ساییدن شدن لباس به پوست باعث پیشرفت آن می شود. برخورد دائم لباس و با پوست، حساسیت پوست و واژن تشدید می کند و باعث رشد بیشتر اسکین تگ ها خواهد شد. اصطکاک در زمان مقاربت نیز روی این موضوع تاثیرگذار است.

دیابت نوع 2:

گوشت اضافه از نشانه های دیابت نوع دو و تزریق انسولین بالا است.

عوامل موثر در ایجاد زگیل و گوشت اضافه

سن:

معمولا افراد دارای 60 سال به بالا بیشتر دچار ضایعه های پوستی هستند.

بارداری:

در دوران بارداری به دلیل تغییرات هورمونی احتمال بروز گوشت اضافه و خال های پوستی افزایش می یابد و سرعت رشد آن ها زیاد است.

چاقی بیش از حد:

افراد دچار اضافه وزن یا چاق، بیشتر از دیگران دچار عارضه های پوستی می شوند. زیرا اضافه وزن باعث افزایش اصطکک پوست شده و امکان بروز اسکین تگ ها به وجود می آید.

ژنتیک:

در صورتی که افراد خانواده با این مشکل پوستی روبرو هستند، احتمال این که دیگر افراد نیز دچار شوند وجود دارد.

عوامل مؤثر بر زگیل پوستی

عوامل تاثیرگذار بر زگیل نسبت به گوشت اضافی متفاوت است. در موارد زیر با آن ها آشنا می شوید:

 • علت بروز این مشکل ویروس اچ پی وی یا هما پاپیلوما است که به دلیل عفونت مقاربتی رخ می دهد.
 • بسیار واگیر و بیش از 100 نوع آن شناسایی شده است.
 • 40 نوع آن باعث عفونت واژن و 2 نوع آن به زگیل تناسلی تبدیل می شود.
 • بیشتر افراد از راه رابطه جنسی به این ویروس مبتلا می شود.

گوشت اضافه و زگیل ها در کجاها ظاهر می شوند؟

زگیل ها در همه جای بدن ظاهر می شوند و بیش از 40 نوع آن در ناحیه تناسلی گسترش می یابند. میان خانم ها، این عارضه در ناحیه داخلی و خارجی رخ می دهد و میان مردان، در قسمت بالای آلت ایجاد می شود.

اسکین تگ ها نیز در هر ناحیه ای شکل می گیرند، اما نواحی دچار تعریق بیشتر مانند گردن، زیر بغل و کشاله ران شیوع دارند. این مشکل همانند زگیل ممکن است در ناحیه تناسلی نیز رشد کنند.

تشخیص زگیل و گوشت اضافه پوستی

برای تشخیص بیماری بهتر است به پزشک مراجعه کنید. با بررسی های لازم برجستگی و نوع آن مشخص می شود. در صورت نیاز بیوپسی گرفته خواهد شد. برای بیوپسی، پزشک مقدار کمی از برجستگی را برمیدارد و به آزمایشگاه می فرستد. با انجام آزمایش‌ها و بررسی های لازم زیر میکروسکوپ، تشخیص لازم انجام می شود.

 نحوه درمان زگیل و گوشت اضافه چگونه است؟

ضایعه های گوشتی نیازی به درمان ندارد و در صورتی که توسط پزشک بی خطر اعلام شوند، می تواند روی پوست بدن باقی ماند. اما در صورت بروز حساسیت نباید به حال خودش رها کنید. زگیل ها بهتر است هر چه زودتر درمان شوند و نیاز به بررسی های دقیق تر دارند. معمولا روش های گفته شده در زیر برای درمان هر دو مشکل پیشنهاد می شوید:

کرایوتراپی:

این روش توسط پزشک اجرا می شود و طی آن از ماده نیتروژن برای انجمادسازی برجستگی ها استفاده می کنند. با حذف آن از روی پوست دیگر خبری از ضایعه نخواهد بود.

جراحی:

طی جراحی، پزشک با کمک چاقو ضایعه را از روی پوست از بین می برد. پوست طی دوره درمانی بهبود می یابد.

انعقاد:

در این روش از یک حلقه سیم داغ برای حذف زائده استفاده می شود.

لیزر:

پرتو لیزر هنگام برخورد با برجستگی ها آن ها را نابود می کند و طی دوره کوتاه مدت، ناحیه درمان بهبود می یابد.

 نحوه درمان زگیل و گوشت اضافه چگونه است؟

پیشگیری از ابتلا به زگیل و ضایعه های پوستی

حال با دانستن تفاوت گوشت اضافه با زگیل، خوب است تا جایی که می توانید از بروز آن ها پیشگیری کنیم. زیرا هنوز بروز ضایعه ها نامشخص است و درمان قطعی برای آن ها وجود ندارد. به همین دلیل، پزشکان برای پیشگیری از بروز آن ها انجام اقدامات زیر را توصیه می کنند:

 • واکسیناسیون
 • رابطه جنسی ایمن

رعایت این دو نکته از بروز ابتلا به زگیل و سرطان دهانه رحم پیشگیری می کند. انجام واکسن برای افراد کمتر از 25 سال توصیه می شود. زیرا اثربخشی آن بیشتر است. البته افراد بالای 25 سال نیز بهتر است واکسن را تزریق و از سه دوز آن استفاده کنند.

حال که با تفاوت گوشت اضافه با زگیل آشنا هستید، در صورت بروز به این بیماری مقاربتی به سادگی از کنار آن گذر نکنید. همچنین از مصرف هر گونه دارو بدون تجویز پزشک خودداری کنید. اولین قدم برای درمان، برداشت زگیل است. تا زمانی که درمان قطعی انجام نشده است از رابطه دهانی خودداری کنید. قطعا هنگام روبرو شدن با این ضایعه دچار استرس و اضطراب می شوید. از آنجا که زگیل ها بسیار شبیه ضایعه های پوستی هستند، احتمال اشتباه گرفتن آن ها با اسکین تگ ها زیاد است. اما در صورت مواجه شدن با برآمدگی های شبیه به گل کلم برای درمان به پزشک مراجعه کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − 1 =