اصلاح و درمان نامتقارن بودن صورت بدون جراحی

یکی از دلایلی که چهره را در چشم افراد زیبا می کند، تقارن بین دو نیمه صورت است. به ویژگی های دو طرف صورت که کاملاً همدیگر را منعکس می کنند، تقارن می گویند. البته تقارنی که ما در مورد آن صحبت می کنیم تقارن 100 درصدی نیست، زیرا نه بدن و نه صورت نمی توانند تقارن کامل داشته باشند و هرکسی در صورت و بدن خود سطحی از عدم تقارن دارد.

برای درمان نامتقارن بودن صورت با کمک روش ها و تکنیک های مختلفی می توان با تزریق چربی در قسمت های مورد نظر، لیفت تک تک قسمت ها، اصلاح و دستکاری بافت های نرم صورت، پیوند چربی، تغییر در وضعیت صورت یا عملکرد عضلانی و عصبی آن را اصلاح کرد.

عدم تقارن صورت چیست؟

عدم تقارن صورت را زمانی مطرح می کنیم که در مقایسه سمت چپ و راست صورت، تفاوت‌ های زیادی در اندازه و فرم نواحی مختلف مانند چانه، موقعیت لب‌ ها، اندازه گونه‌ ها و غیره به چشم بخورد . یکی از مشکلات رایج در نامتقارنی صورت عدم تقارن فک پایین است. گاهی اوقات چهره افراد هنگامی که در حال لبخند زدن، گریه کردن یا خوردن هستند، نامتقارن است.

البته در چهره برخی افراد نیز شاهد عدم تقارن مداوم هستیم که در این صورت تمام قسمت های یک طرف صورت با طرف دیگر متفاوت است. به خاطر ساختار استخوانی صورت، وجود  بافت های نرم و پیچیدگی هندسی فک و دندان ها درمان نامتقارن بودن صورت کاری سخت است که نیاز دارد توسط یک پزشک ماهر و حرفه ای انجام شود.

عدم تقارن صورت چیست؟

دلایل نامتقارن بودن صورت

صورت نامتقارن یا عدم تقارن در چهره افراد ممکن است به علت عوامل مختلفی باشد. برخی از عوامل ممکن شامل موارد زیر هستند:

ژنتیک از دلایل اصلی عدم تقارن صورت

نامتقارن بودن صورت با رشد کودک و بروز عوامل ژنتیکی ظاهر می شوند. اگر مادر  لب‌ های نامتقارن دارد یا گوش پدر نافرم باشد ممکن است کودک هم این ژن ها را دریافت کند. اختلالات عروقی و شکاف کام و لب (لب شکری) از بیماری های ژنتیکی هستند که به وضوح در صورت قابل مشاهده هستند و باعث نامتقارن شدن چهره می شوند.

 افزایش سن یکی از علل های بهم خوردن تقارن صورت

پزشکان معتقدند ارتباط مستقیمی بین افزایش سن و ناهنجاری های صورت وجود دارد. در زمان بلوغ رشد استخوان متوقف می شود، اما غضروف ها همچنان به رشد خود ادامه می دهد. در نتیجه شاهد تغییراتی در صورت مانند گوش ها و بینی هستیم. همچنین با افزایش سن، بافت های نرم صورت افتاده و شل می شوند و در پوست چین و چروک به وجود می آید. این تغییرات به مرور زمان باعث ایجاد عدم تقارن در صورت افراد است.

عادات و سبک زندگی ناسالم باعث ایجاد

برخی از عادات غلط زندگی مانند سیگار کشیدن می تواند سموم بد را به صورت منتقل و باعث بیماری عروقی شود. خوابیدن روی بالش با صورت، قرار دادن صورت در دست در مدت طولانی یا داشتن وضعیت نامناسب هم جز سبک زندگی نادرست است باعث عدم تقارن صورت می شود. اگر همین نکات ریز اما مهم را در زندگی رعایت نکنیم باید کم کم به دنبال راهی برای درمان نامتقارن بودن صورت باشیم.

سکته مغزی باعث عدم تقارن ناگهانی در صورت می‌شود

سکته مغزی می تواند باعث بی حسی در یک طرف صورت شود. سکته مغزی زمانی اتفاق می افتد که جریان خون به سمت مغز کم شود. در نتیجه شاهد ضعف یا بی حسی در بازوها و پاها، تکلم نامفهوم و سردردهای ناگهانی و شدید و عدم تقارن صورت هستیم.

راه‌های تشخیص عدم تقارن صورت

راه‌های مختلفی برای تشخیص عدم تقارن صورت وجود دارد. یکی از ساده‌ترین راه‌ها این است که در مقابل آینه بایستید و دو طرف صورت خود را با دقت مقایسه کنید. اگر متوجه شدید که یکی از طرف‌های صورت شما با طرف دیگر متفاوت است، ممکن است دچار عدم تقارن صورت باشید.

در اینجا چند نکته برای تشخیص عدم تقارن صورت آورده شده است:

راه‌های تشخیص عدم تقارن صورت

به خطوط میانی صورت خود توجه کنید. این خطوط شامل خط وسط پیشانی، خط وسط بینی و خط وسط لب است. اگر این خطوط در یک طرف صورت شما با طرف دیگر متفاوت هستند، ممکن است دچار عدم تقارن صورت باشید.

به اندازه و شکل ویژگی‌های صورت خود توجه کنید. اگر یکی از ویژگی‌های صورت شما با ویژگی‌های مشابه در طرف دیگر صورت متفاوت است، ممکن است دچار عدم تقارن صورت باشید.

به حرکات صورت خود توجه کنید. اگر متوجه شدید که یکی از طرف‌های صورت شما با طرف دیگر به طور متفاوتی حرکت می‌کند، ممکن است دچار عدم تقارن صورت باشید.

اگر فکر می‌کنید که دچار عدم تقارن صورت هستید، بهتر است با یک متخصص پزشکی یا زیبایی مشورت کنید. آنها می‌توانند عدم تقارن صورت شما را ارزیابی کنند و بهترین گزینه‌های درمانی را برای شما پیشنهاد دهند.

راه‌های درمان نامتقارن بودن صورت

صورت های نامتقارن معمولاً نیازی به درمان یا مداخله پزشکی ندارند. این امر به ویژه برای عدم تقارن ناشی از ژنتیک یا افزایش سن صادق است. در بسیاری از موارد، ویژگی های نامتقارن می تواند چهره فرد را جذاب کند. اما اگر فردی به دلیل داشتن صورت نامتقارن به ظاهر و زیبایی خود اهمیت می دهد، می تواند یکی از روش ها را برای درمان در نظر بگیرد.

روش های جراحی و تهاجمی زیادی برای اصلاح و درمان نامتقارن بودن صورت وجود دارد که به آن فرمی متناسب و هماهنگ می دهد. در ادامه برخی از روش های موثر برای از بین بردن این مشکل را با هم بررسی می کنیم:

1- درمان نامتقارن بودن صورت با تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس نیز یکی دیگر از روش ‌های غیرجراحی اصلاح صورت نامتقارن است. بوتاکس برای شل کردن عضلات استفاده می شود. بیشترین کاربرد بوتاکس برای اصلاح مواردی مانند عضلات سفت و نامتقارن صورت است.

2- درمان صورت نامتقارن با تزریق ژل

تزریق ژل یکی از روش‌ های غیرجراحی موثر برای درمان عدم تقارن صورت است. این روش با افزایش حجم در مناطقی از صورت که دچار عدم تقارن هستند، می ‌تواند باعث هماهنگی در صورت شود. این کار باعث می ‌شود که ویژگی‌ های صورت در دو طرف به طور مساوی قرار بگیرند و ظاهری متقارن ایجاد شود.

جهت دریافت خدمات تزریق ژل و فیلر به صورت کلیک نمایید.

3- درمان نامتقارن بودن صورت با تزریق فیلر

فیلرها موادی هستند که برای افزایش حجم یا صاف کردن چین و چروک ها به پوست تزریق می شوند. این موارد می توانند برای اصلاح مواردی مانند چانه عقب رفته، گونه های فرورفته، لب های نامتقارن، بینی نامتقارن و پیشانی نامتقارن استفاده شوند. نتایج تزریق فیلر معمولاً بلافاصله قابل مشاهده است. ماندگاری نتایج بسته به نوع فیلر مورد استفاده متفاوت است. فیلرها معمولاً 3-4 ماه دوام می آورند.

درمان نامتقارن بودن صورت با تزریق فیلر

4- لیفت صورت برای درمان عدم تقارن صورت

لیفت صورت روش درمان نامتقارن بودن صورت است که برای سفت کردن و بالا بردن پوست صورت استفاده می شود. این روش را می توان برای اصلاح افتادگی پوست، چین و چروک و عدم تقارن صورت در نظر گرفت. با لیفت پوست می ‌توان ناهنجاری‌ های پوستی را اصلاح کرد و در نتیجه ظاهری جوان‌تر و متناسب‌تر داشت.

جهت دریافت خدمات لیفت صورت با نخ کلینیک فرگل به صورت کلیک نمایید.

آیا می توان چهره نامتقارن را اصلاح کرد؟

در برخی موارد عدم تقارن صورت می تواند آشکار و برجسته باشد. برخی از افراد دارای عدم تقارن جزئی هستند و معمولاً تفاوت بین دو طرف صورت را متوجه نمی شوند. عدم تقارن صورت می تواند بخشی از جذابیت فرد یا عاملی برای کاهش اعتماد به نفس باشد. همه افراد چهره نامتقارن دارند، اما برخی افراد می توانند از روش های تقارن صورت برای اهداف مختلف استفاده کنند.

روش های مختلفی برای درمان نامتقارن بودن صورت و تغییر فرم صورت وجود دارد که تاثیر موقت یا دائمی خواهد داشت. روش مناسب برای اصلاح عدم تقارن صورت به شدت عدم تقارن و علت آن بستگی دارد. پزشک یا متخصص پوست می تواند به شما کمک کند تا بهترین روش درمانی را برای حل مشکل خود انتخاب کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + سه =