بهترین روش درمان اسکار صورت

اسکار صورت می ‌تواند برای افراد آزاردهنده باشد و اعتماد به نفس آنها را تحت تاثیر قرار دهد. خوشبختانه، روش ‌های مختلفی برای درمان وجود دارد که می ‌توانند باعث بهبود ظاهر پوست صورت شما شود.

انتخاب بهترین روش درمان اسکار صورت به عوامل مختلفی از جمله نوع و شدت اسکار، سلامت عمومی بیمار و ترجیحات شخصی او بستگی دارد. با مراقبت های مناسب و انتخاب روش درمانی صحیح، می ‌توانید ظاهر اسکار صورت خود را تا حد زیادی بهتر کنید. بهترین راه برای انتخاب روش درمان اسکار، مشورت با یک متخصص است. پزشک با معاینه اسکار و بررسی شرایط بیمار، می ‌تواند بهترین روش درمان را پیشنهاد دهد.

اسکار چیست؟

زمانی که پوست شما آسیب می ‌بیند، بدن شما به طور طبیعی برای ترمیم محل آسیب وارد عمل می ‌شود. نحوه ترمیم به عمق و نوع آسیب بستگی دارد. در آسیب ‌های سطحی، پوست جدیدی جایگزین خواهد شد، اما در آسیب‌ های عمیق‌تر، بدن برای ترمیم، پوست ضخیم‌ تری ایجاد می ‌کند که به اسکار تبدیل می ‌شود.

اسکارهای جدید معمولاً صورتی مایل به قرمز هستند. با گذشت زمان، رنگ اسکار روشن‌تر یا تیره‌تر از رنگ پوست است. در حالت عادی اسکارها مسطح بوده و چین و چروک ‌های طبیعی پوست را دارند. اما در برخی موارد، بدن به جای ترمیم زخم با ایجاد پوست جدید، بافت ضخیم‌تری تولید می ‌کند که منجر به ایجاد اسکارهای برآمده می ‌شود. این نوع اسکارها که کلوئید نامیده می ‌شوند، می‌ توانند از اندازه زخم اصلی بزرگتر باشند و ظاهری ناخوشایند ایجاد کنند.

معرفی انواع اسکار صورت

معرفی انواع اسکار صورت

انواع مختلفی از اسکار وجود دارد، اما رایج ترین آنها عبارتند از:

 اسکارهای آتروفیک

نوعی اسکار با ظاهری صاف و فرورفته که در اثر آکنه، آبله مرغان، یا سایر ضایعات پوستی ایجاد می شوند. اسکارهای آتروفیک را در هر نقطه از بدن می توان دید، اما بیشتر در صورت، قفسه سینه و پشت به چشم می خورند. بهترین روش درمان اسکار صورت آتروفیک درمان های لیزری است. لیزرها می توانند به تحریک تولید کلاژن و الاستین کمک کنند که می تواند به بهبود ظاهر اسکار کمک کند.

اسکارهای هیپرتروفیک

اسکارهای هیپرتروفیک نوعی اسکار برجسته و ضخیم هستند که در اثر رشد بیش از حد بافت فیبروز در محل زخم ایجاد می ‌شوند. این نوع اسکارها می ‌توانند قرمز، خارش‌دار و دردناک باشند و در برخی موارد، ممکن است حرکت یا عملکرد مفصل را محدود کنند. در قسمت قفسه سینه، پشت و شانه ها این نوع را بیشتر می بینیم. تزریق کورتیکواستروئید یکی از رایج‌ترین روش ‌های درمان اسکارهای هیپرتروفیک است که می ‌تواند التهاب بافت را کاهش دهد.

اسکارهای کلوئیدی

بافت اسکارهای کلوئیدی ضخیم، گرد و نامنظم در محل زخم پوستی، اما فراتر از مرز زخم رشد می کند. اغلب این اسکار ها قرمزتر یا تیره تر از پوست طبیعی اطرافشان به نظر می رسند. این لکه ها می توانند در هر نقطه از بدن ظاهر شوند اما در افراد با پوست تیره بیشتر آن را می توان دید. اسکارهای کلوئیدی تا یک سال پس از آسیب اولیه به پوست ایجاد می شوند. درمان اسکارهای کلوئیدی متفاوت است.

یکی از انواع اسکار صورت اسکارهای کلوئیدی

روش‌ های درمان اسکار

اسکارها به دنبال آسیب دیدگی و ترمیم زخم ایجاد می ‌شوند. در حالی که هیچ درمانی برای از بین بردن کامل اسکار وجود ندارد، روش ‌های مختلفی برای بهبود ظاهر و کیفیت آنها وجود دارد. انتخاب بهترین روش درمان اسکار صورت به عوامل مختلفی از جمله نوع اسکار، شدت آن، محل اسکار و ترجیحات فردی بستگی دارد. در اینجا به طور خلاصه به برخی از روش ‌های رایج درمان اسکار اشاره می ‌کنیم:

۱- میکرودرم آبریژن

در میکرودرم ابریژن از یک دستگاه مخصوص برای پاشیدن کریستال های ریز اکسید آلومینیوم روی سطح پوست استفاده می کنند. این کریستال ها لایه های خارجی و مرده پوست را در 6 تا 12 جلسه لایه برداری می کنند.

2- لیزر با دستگاه آر اف

لیزر آر اف (فرکشنال CO2) یکی از روش‌ های موثر برای درمان اسکارهای آکنه، اسکارهای جراحی، اسکارهای سوختگی و اسکارهای کششی است. این روش با استفاده از امواج رادیوفرکانسی، لایه‌ های پوست را گرم می ‌کند. به طور کلی، برای درمان اسکارهای آکنه با این روش 3 تا 5 جلسه درمان لازم است.

 3- مزونیدلینگ

در مزونیدلینگ، از یک دستگاه قلم مانند با سوزن های بسیار ریز برای ایجاد سوراخ های میکروسکوپی در پوست استفاده می شود. این کار باعث تحریک تولید کلاژن و الاستین می شود و می تواند به بهبود ظاهر اسکار کمک کند. تعداد جلسات مورد نیاز برای درمان اسکار با مزونیدلینگ به نوع اسکار، شدت آن و پاسخ فرد به درمان بستگی دارد. به طور کلی، 3 تا 5 جلسه درمان به فاصله 4 تا 6 هفته از هم توصیه می شود.

جهت اطلاع از خدمات مزونیدلینگ صورت کلینیک فرگل کلیک نمایید.

 4- لیزر co2 فرکشنال

لیزر CO2 فرکشنال نوعی لیزر ablative است که برای درمان طیف وسیعی از مشکلات پوستی از جمله چین و چروک، خطوط ریز، اسکار آکنه، لک‌های قهوه‌ای، ضایعات پوستی و افتادگی پوست استفاده می‌ شود. در این روش با تابش پرتوهای لیزر به سطح پوست، لایه ‌های خارجی پوست را بهتر می‌ کند. این عمل باعث تحریک تولید کلاژن و الاستین جدید در پوست شده که منجر به بهبود ظاهر پوست می ‌شود.

5- پیلینگ شیمیایی

پیلینگ شیمیایی یکی از بهترین روش درمان اسکار صورت است که می ‌تواند به بهبود ظاهر و کیفیت اسکارهای مختلف، از جمله اسکارهای آکنه، اسکارهای هیپرتروفیک و اسکارهای کلوئیدی کمک کند. در این روش از محلول‌ های شیمیایی مختلف برای لایه برداری لایه‌ های سطحی پوست کمک می گیرند.

بهترین روش درمان اسکار صورت

انتخاب بهترین روش درمان اسکار صورت به عوامل مختلفی بستگی دارد. هیچ روشی برای از بین بردن کامل این عارضه وجود ندارد، اما یکی از بهترین راه ها مزونیدلینگ است.

مزونیدلینگ یکی از روش ‌های نوین و موثر برای درمان اسکار است که به عنوان بهترین روش شناخته می ‌شود. در این روش، از دستگاهی شبیه به قلم برای وارد کردن سوزن‌ های بسیار ریز و نازک به داخل پوست استفاده می کنند. این سوزن‌ ها می ‌توانند به تحریک تولید کلاژن و الاستین جدید در پوست کمک کنند که به نوبه خود باعث بهبود ظاهر اسکار و جای زخم می شوند.

بهترین روش درمان اسکار صورت

کاندیدای مناسب جهت درمان اسکار صورت

مهم نیست در چه سنی هستید، شاید از نظر روحی و ظاهری اسکار روی صورت شما باعث شده تا اعتماد به نفس خود را از دست بدهید. اما قبل از انتخاب بهترین روش درمان اسکار صورت باید مراقب باشید که هیچ گونه عارضه پوستی یا آکنه ای در جایی که جای زخم ایجاد می شود نداشته باشید.

جای زخم های گود شده، برجسته و پله‌ای

زخم بزرگتر از دو میلیمتر

اسکارهای آکنه غیرفعال

اسکارهای کلوئید کوچک و هیپرتروفیک

افراد با سلامت عمومی خوب

چطور از بروز اسکار صورت جلوگیری کنیم؟

بهترین روش درمان اسکار صورت به نوع و شدت اسکار بستگی دارد. با رعایت نکات پیشگیرانه و انتخاب روش درمانی مناسب، می ‌توانید از بروز اسکار صورت جلوگیری کنید.

زخم خود را تمیز و مرطوب نگه دارید تا سریع‌تر خوب شود.

از مصرف غذاهای تند و التهاب زا خودداری کنید.

از دستکاری زخم خودداری کنید تا باعث التهاب و بدتر شدن آن نشود.

کرم ضد آفتاب می ‌تواند به محافظت از پوست شما در برابر آفتاب و جلوگیری از تیرگی اسکار کمک کند.

بخیه زدن باعث بسته شدن سریع‌تر زخم و جلوگیری از ایجاد اسکار می شود.

سیگار کشیدن می ‌تواند به روند بهبود زخم آسیب برساند و احتمال ایجاد اسکار را افزایش دهد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + ده =