بوتاکس کف دست برای درمان تعریق بیش از حد ، مزایا ، عوارض

هیپرهیدروزیس وضعیتی است که در آن کف دست ها بیش از اندازه عرق می کنند. این مشکل در شرایط غیرعادی مانند هوای سرد یا حتی بدون هیچ محرکی اتفاق می افتد. عوامل دیگری مانند یائسگی یا پرکاری تیروئید هم می تواند باعث تعریق کف دست شوند. از روش های مؤثر درمان تعریق بیش از حد کف دست، تزریق بوتاکس است. این روش نیاز به زمان بهبودی کوتاهی دارد و عوارض جانبی زیادی ایجاد نمی کند. با این حال، بوتاکس کف دست برای درمان تعریق بیش از حد از درمان های پر هزینه و گران است.

بوتاکس کف دست چیست؟

جادوی بوتاکس تحول عظیمی در زمینه درمان تعریق بیش از حد کف دست ایجاد کرد. این روش با تزریق سم بوتولینوم (بوتاکس) به کف دست انجام می شود. بوتاکس یک سم طبیعی است که تولید عرق را در غدد عرق مسدود می کند. تزریق به پوست ناحیه آسیب دیده روشی بسیار مؤثر، بدون عوارض و مشکلات جراحی، غیر تهاجمی و بدون دوره نقاهت است.

این روش با توقف فعالیت غدد تعریق در این ناحیه، ترشح آن را به طور کامل متوقف می کند. هنگامی که مواد به پوست دست تزریق می شود، اعصاب مانع تحریک ترشحات غده می شوند.

درست است که درمان تعریق دست با تزریق بوتاکس کمی دردناک است، اما اثر آن تا چند ماه باقی می ماند. بسیاری بر این باورند که درد ناشی از این روش ارزش آن را دارد که بدن را برای مدت طولانی خشک و بدون عرق نگه دارد.

بوتاکس کف دست چیست؟

نقاط تزریق بوتاکس کف دست

تزریق بوتاکس کف دست برای درمان تعریق بیش از حد معمولاً با استفاده از الگوی شبکه ای انجام می شود که محل های تزریق حدود 1 تا 2 سانتی متر از هم فاصله دارند. قبل از تزریق، پزشک ناحیه مورد نظر را به صورت موضعی بی حس می کند.

تعداد نقاط تزریق مورد نیاز برای هر فرد متفاوت است و به شدت تعریق فرد بستگی دارد. به طور کلی، افراد مبتلا به تعریق شدیدتر به نقاط تزریق بیشتری نیاز دارند.

نحوه تزریق بوتاکس کف دست

تزریق بوتاکس کف دست برای درمان تعریق بیش از حد به دو روش زیر زیر انجام می شود:

تزریق مستقیم بوتاکس به عضلات عرق دست

در روش تزریق مستقیم، پزشک مقدار کمی از مواد را از طریق سوزن به ماهیچه های عرق تزریق می کند. این عمل منجر به کاهش فعالیت عضلات عرق دست و کاهش ترشح عرق در این ناحیه می شود. زمانی که مواد به عضلات عرق دست تزریق می شود، از انتقال پیام هایی که باعث تحریک غدد عرق می شوند جلوگیری می کند. این امر منجر به کاهش یا توقف تعریق می شود. عمل تزریق را می توان در چندین نقطه انجام داد تا قسمت های مختلف دست را بپوشاند و به طور کلی تعریق را کاهش دهد.

تزریق در غده عرق دست

در این روش، یک ماده بی حس کننده موضعی در ناحیه مورد نظر تزریق می شود تا ناحیه بی حس شود. قبل از تزریق، پزشک ناحیه مورد نظر را با بتادین یا الکل ضد عفونی می کند. سپس، از سوزن نازکی برای تزریق یک ماده شیمیایی مانند بوتاکس یا توکسین بوتولینوم نوع A به داخل غدد عرق استفاده می شود. این ماده شیمیایی باعث فلج شدن غدد عرق می شود و از ترشح عرق جلوگیری می کند.

هر دو روش در کاهش تعریق دست موثر هستند، اما قبل از تصمیم گیری ، توصیه می شود با پزشک خود مشورت کنید تا دریابید که کدام روش بر اساس نیازها و شرایط فردی برای شما بهتر است.

چند روش درمان تعریق بیش از حد کف دست

تعریق بیش از حد کف دست، یک اختلال شایع است که می ‌تواند باعث خجالت و کاهش اعتماد به نفس شود. این اختلال ناشی از عوامل مختلفی مانند استرس، اضطراب، برخی از داروها یا بیماری‌ های زمینه‌ای است. روش های درمانی مختلفی برای درمان این مشکل وجود دارد که در ادامه برخی از آن ها را با هم بررسی می کنیم:

پودر بچه

اگر احساس کردید کف دست‌هایتان شروع به عرق کردن کرد، مقداری پودر بچه روی آن ‌ها بریزید و دست ‌هایتان را به هم بمالید. پودر بچه رطوبت را به خوبی جذب می کند. با ریختن پودر بچه روی کف دست می توان موقتاً عرق دست و پا را جذب کرد. بهتر است همیشه یک شیشه پودر بچه در کیف خود داشته باشید تا بتوانید همیشه از آن حتی در محل کار یا مسافرت استفاده کنید.

بوتاکس کف دست برای درمان تعریق بیش از حد یکی از روش های مدرن خلاصی از تعرق

بوتاکس کف دست برای درمان تعریق بیش از حد

برای درمان تعریق کف دست یک روش ایمن و مؤثر به حساب می آید. این روش معمولاً تحت بی ‌حسی موضعی انجام می ‌شود و نیاز به بستری شدن در بیمارستان ندارد. طی این روش، پزشک چند تزریق کوچک در کف دست انجام می ‌دهد.

نتایج این تزریق معمولاً طی چند روز قابل مشاهده است. این نتایج معمولاً تا شش ماه ماندگار هستند. عوارض جانبی تزریق بوتاکس برای درمان تعریق کف دست معمولاً خفیف و موقتی هستند.

یون درمانی

راه دیگر برای درمان عرق کف دست این است که یک جریان الکتریکی ضعیف را از آب عبور دهید و آن را به پوست بمالید. این روش مزایای طولانی مدتی دارد و یک روش درمانی مناسب است که می توان با موفقیت زیادی از آن استفاده کرد.

مزیت‌ های تزریق بوتاکس کف دست

از مزیت های اصلی این روش این است که نیاز به عمل جراحی سنگین ندارد. یک جلسه تزریق بوتاکس کف دست برای درمان تعریق بیش از حد معمولاً حدود 15 تا 30 دقیقه طول می کشد. پس از آن، بیمار ممکن است در چند روز آینده شاهد کاهش میزان تعریق در دست باشد. از مزیت‌ های این روش می توان به موارد زیر اشاره کرد:

روند کار سریع و بدون دردسر

بدون هیچ عارضه جانبی مضر و ناخوشایندی

بروز سریع نتایج مورد انتظار پس از تزریق

مشاهده نتایج مثبت بعد از تزریق

بادوام بالا

عوارض تزریق بوتاکس کف دست

اکثر افراد پس از درمان هیچ عارضه جانبی جدی را تجربه نمی کنند. برای کاهش خطر عوارض جانبی، مهم است که این تزریق را در یک مرکز پزشکی معتبر توسط یک متخصص انجام دهید. عده ای شاهد درد موضعی و کبودی خفیف را در محل تزریق هستند. در موارد نادر می تواند باعث افزایش تعریق در سایر نقاط بدن شود. قبل از تزریق، با پزشک خود در مورد سابقه پزشکی خود صحبت کنید.

حتی بعضی بعد تزریق به مواد آلرژی نشان می دهند. در کشور ما جدی ترین عوارض ناشی از مصرف مواد ارزان قیمت و غیرمجاز توسط افراد ناشی، غیرمتخصص و آموزش ندیده از جمله در آرایشگاه ها، سالن های زیبایی و … است

مراقبت های بعد از بوتاکس کف دست

حتی پس از تزریق نیز محدودیتی در انجام کارهای روزانه وجود ندارد. در هر صورت توصیه می شود تا چند روز از بلند کردن اجسام سنگین خودداری شود تا به کف دست ها فشار وارد نشود.

از قرار گرفتن در محیط های بسیار گرم مانند حمام که باعث تعریق می شود خودداری کنید.

استفاده از داروهای ضد انعقاد را باید قطع کرد تا از عوارض جانبی مانند کبودی جلوگیری شود.

هنگام استفاده از آنتی بیوتیک ها یا سایر داروها، حتما با پزشک مشورت کنید و از مصرف خودسرانه خودداری کنید. زیرا به دلیل تداخلات دارویی می تواند عوارض جانبی ایجاد کند.

بهتر است تا 3 روز پس از درمان از ورزش و فعالیت شدید انجام ندهید.

تا 24 ساعت پس از عمل به سونا یا جکوزی نروید.

سعی کنید تا 2-1 روز پس از تزریق سیگار و الکل مصرف نکنید.

برخی از موارد منع تزریق بوتاکس کف دست

موارد منع تزریق بوتاکس کف دست

لطفاً توجه داشته باشید که تزریق بوتاکس کف دست برای درمان تعریق بیش از حد برای همه افراد مناسب نیست. به عنوان مثال، افراد زیر ممکن است کاندیدای خوبی برای تزریق نباشند:

زنان باردار و مادران شیرده

افراد زیر 18 سال

افراد حساس به سم بوتولینوم

بیماران عصبی مانند میاستنی گراویس

داشتن عفونت در ناحیه تزریق

بیماران دارای سیستم ایمنی ضعیف

مصرف کنندگان داروهای رقیق کننده خون

بیماران مبتلا به مشکلات عضلانی و بیماری های عصبی

ماندگاری بوتاکس کف دست چقدر است؟

بوتاکس کف دست برای درمان تعریق بیش از حد نتایج موقتی به همراه دارد و ماندگاری آن برای هر فرد بسته به کیفیت مواد تزریقی و اجرای صحیح آن توسط پزشک متفاوت است. مدت ماندگاری این روش می تواند حدود 4 تا 9 ماه دوام داشته باشد. بعد از این مدت می توانید با نظر پزشک تزریق و درمان دیگری را انجام دهید. اما معمولاً توصیه می شود هر شش ماه یکبار این روش را تکرار کنید تا نتایج ایده آل تری بگیرید.

آیا بوتاکس کف دست درد دارد؟

به طور کلی باید گفت که تزریق بوتاکس در کف دست درد ندارد. بسیاری از افراد احساس سوزش بسیار خفیفی را تجربه می کنند، اما در مورد درد، این بستگی به آستانه تحمل و صبر شما دارد. قبل از تزریق، یک کمپرس یخ را به مدت 15 تا 20 دقیقه روی کف دست خود قرار دهید تا کمتر احساس درد کنید.

پزشک متخصص از بی حسی موضعی برای درمان به دور از استرس استفاده می کند. بنابراین جای نگرانی بابت درد وجود ندارد و می توانید با خیالی آسوده خود را برای این روش درمانی آماده کنید.

هزینه بوتاکس کف دست

عوامل زیر بر میزان دقیق تزریق بوتاکس کف دست برای درمان تعریق بیش از حد تأثیر می گذارد:

  • مقدار مواد
  • برند
  • حقوق پزشک معالج
  • میزان ناحیه تزریق شده

هزینه نهایی این روش طی جلسه مشاوره و معاینه حضوری مشخص و به اطلاع بیمار خواهد رسید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + 18 =